Designed by GOEMO.de
Główna             Historia rodziny             Album              Multimedia              Kontakt
"Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem." - Stanisław Jerzy Lec
Najstarszym, dotychczas poznanym praprzodkiem Giersów jest Valentinus Giersz, na podstawie dokumentów parafii Miasteczko, urodzony w 1776 roku, zamieszkały w Brzostowie.
W XVII wieku w Wielkopolsce, po wojnach i zniszczeniach, było wiele spustoszonych wsi, które powtórnie zasiedlano osadnikami głównie z zagranicy zwolnionych z obowiązku pańszczyzny. Nie było wtedy formalnoprawnego aktu własności, lecz tylko tradycja ustna i stan posiadania, dlatego też nie wiadomo, czy nasz przodek był chłopem pańszczyźnianym, czy wolnym osadnikiem uprawiającym ziemię na zasadzie zasiedzenia, bez formalnego prawa własności. Należy przypuszczać, że w rodzinie jeden z synów pozostawał na gospodarstwie, zaś pozostali byli kształceni na rzemieślników.
18 listopada 1810 roku w wieku 33 lat Valentinus zawiera związek małżeński z 40 letnią wdową z Brzostowa Reginą Czinkową (Cynke ur.1770r). Tutaj żyje i umiera 25 kwietnia 1841 roku.
Z małżeństwa Valentinusa i Reginy, przychodzi na świat syn, Martinus Giersz urodzony 25 października 1811 r. w Brzostowie i ochrzczony 2 listopada 1811 w kościele w Miasteczku. W 1837 roku mieszka w Miasteczku i 4 kwietnia tego roku w wieku 26 lat zawiera związek małżeński z Caroliną Rentz lat 20, panną z Morzewa. Z małżeństwa przychodzą na świat synowie: Augustus (Augustinus) Giersz ur.24 marca 1839 w Morzewie, Joannes Giersz ur.14 grudnia 1841 w Arentowie (Arnswalde), Martinus Giers ur. 20 września 1846 w Chrustwalde oraz Stanislaus (Stanisław) Giersch ur.3 kwietnia 1849 także w Chrustwalde (dzisiejsze Chrustowo).
* Na temat Janka (Joannesa) niewiele wiadomo, w księdze chrztów jest zapis że został ochrzczony 19 grudnia 1841 r w Miasteczku ,a więc w pięć dni po urodzeniu, szczątkowe informacje nie pozwalają na opisanie dalszych jego losów, ale ze względu na duże skupienie rodzin o nazwisku Giers, można domniemywać że jest przodkiem jednej z linii Giersów.
* Martin (Martinus) ochrzczony zostaje w Miasteczku 27 września 1846 r. Mieszka w Dziembowie, a następnie w Równopolu. W 1876 roku jest świadkiem na ślubie swojego brata Stanisława. W 1878 r. żeni się z 19-letnią Cecylią Grahn. W 1902 r. nadal mieszka w Równopolu.
* Stanisława (Stanislaus) ochrzczono 9 kwietnia 1849 r. w Miasteczku, także jest mieszkańcem Dziembowa, w księdze meldunkowowej zapisano iż przybył tutaj z Rzadkowa. W tej samej księdze jest wpis że obydwoje bracia są kowalami. W Dziembowie w wieku 28 lat bierze ślub z 25 letnią Cathariną Kledzik. W księdze ślubów parafii Morzewo czytamy że:
- oboje byli mieszkańcami Dziembowa wyznania katolickiego,
            - data ślubu - 15.10.1876
            - ślubu udzielał ks. Radca Leon Klarowicz
            - Stanisłav był kawalerem, Catharina panną (dziewicą)
            - imiona rodziców i nazwiska matek nie zostały odnotowane w
            książce ślubów
            - świadkami byli: Martinus Giersz i Apolinary Rentz
Stanisław umiera 20 listopada 1925, a Catharina 20 Czerwca 1928 roku. W parafialnej księdze zgonów przy Catharinie napisano Girs zd.Kledzik. Niemcy wymawiają "ie" jako "i" i jeszcze po pierwszej wojnie to nazwisko mogło być tak w Dziembowie wymawiane, ksiądz zapisał tak jak słyszał i powstało Girs.
Z małżeństwa przychodzą na świat synowie: Adam ur.? (umiera krótko po urodzeniu 26 lutego 1888 r.), Stanisław oraz Apolinary. Księga urodzeń/chrztów parafii Morzewo zawiera wpisy:
            a/ Stanislaus Stephan,(ur.1878)
            - udzielał chrztu - ks. Klarowicz,
            - zawód ojca - kowal,
            - miejsce zamieszkania rodziców - Dziembowo,
            - rodzice chrzestni - Albert Stoeck i Stanislava Banaszkiewicz,
            b/ Apolinary,(ur.1881)
            - udzielał chrztu - ks. Klarowicz,
            - zawód ojca - kowal,
            - miejsce zamieszkania rodziców - Dziembowo,
            - rodzice chrzestni - Romanus Rentz i Julianna Deresz

* Augustyn (Augustinus) zostaje ochrzczony 27 marca 1839 roku w Morzewie. W 1886 roku mieszka w Rzadkowie i podobnie jak bracia jest kowalem, w tym że roku w wieku 28 lat poślubia 20 letnią Magdalenę Wielebską. W różnych dokumentach widnieją dwie różne daty ślubu: 28 styczeń lub 4 luty 1866 r. Jego żona Magdalena pochodzi z okolic dzisiejszego Jutrosina k.Rawicza, gdzie do dnia dzisiejszego mieszkają następne pokolenia Wielebskich.
Dzieci Augustyna i Magdaleny to:
-Marianna Franciszka ur.29.1.1868, zm.?
- Gertruda ur.13.3.1870, zm.1949
- Stanisław ur.6.4.1875
, zm.15.3.1938
- Magdalena ur.8.5.1876
, zm.25.5.1962
- Franciszka ur.28.9.1878, zm.?
- Marianna ur.1880, zm.1954


Pod koniec XIX wieku nastąpiło silne germanizowanie byłych polskich terenów. Wg spisu ludności w roku 1900 w powiecie chodzieskim narodowość polską deklarowało tylko 17,7 %. Wyjątkiem były okolice Dziembowa. W książeczce z 1932 roku "Polska wyspa w powiecie chodzieskim za czasów zaborów" Józef Morzewski podkreśla że okolice Dziembowa były do roku 1920 prawie w 100% polskie. Tylko nauczyciele i dziedzice, wraz ze sprowadzonymi przez nich funkcjonariuszami, przyznawali się do narodowości niemieckiej. Germanizację ludności polskiej władze niemieckie prowadziły głównie poprzez nauczycieli w szkołach. Po roku 1880 naukę języka polskiego ograniczono do 2 godzin tygodniowo, zaś od roku 1887 stopniowo wprowadzano również naukę religii tylko w języku niemieckim.

Historia rodziny Stanisława Giersa i jego żony Jadwigi zd.Mandelka na podstawie wspomnień                                                                                    Andrzeja Giersa.      
                                                       


                                            ***********    Ustaliłem i spisałem,  to jest początek najważniejszego... **********
...DZIADKOWIE moi są znani i od nich rozpocznę. Będę jeszcze szukał wcześniejszych wzmianek genezy rodu, są osoby wcześniej pochowane na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim, Dziembowie - sąsiednich wsiach...

Moja BABCIA - Maria(Jadwiga ur.1879, zm.12.1946)) Giers zd.Mandelke i DZIADEK - Stanisław GIERS.  Ich córki:         
     1-sza Barbara za mąż za KUBIAK Franciszek, ich dzieci /moi pierwsi kuzyni/ - Irena zam.Chodzież i Eugeniusz zam.Milcz
     2-ga córka Jadwiga za mąż za Franciszek (obecnie PERSKI) -poprzednio PIERDZIOCH ze wsi Równopole ich dzieci :                        Marian/Marych/- kawaler, Franek zam. Kaczory, Heniek zam. Oborniki Wlk. Mietek zam. Równopole, Irena po mężu Chodanionek  i Bożena zam. Piła - po mężu Malicka . 
      3-cia  córka - Maria /Mania/ za mąż za Franciszka Radke - ich jedynaczka Halinka wyszła za mąż za Władzia Nowaka          Teraz synowie:
      1-szy: zacznę od mojego wuja - Leona, zam.Rawicz, imienia pierwszej żony jego nie pamiętam, widziałem Ciocię na                    zdjęciu, piękna czarnowłosa młoda kobieta, wcześnie zmarła, tyle pamiętam z opowiadań mojego Taty. / Pierwszą żoną Leona Giersa była Antonina Filipiakówna z Rawicza. *przyp.M.Giers./ Druga żona, Wiktoria zd.Barańczyk, oni wychowali Stefana,  mojego kuzyna, który najdalej z kuzynów moich mieszkał, a jednak w moim życiu  zawsze był bardzo blisko do końca swego życia,
      2-gi i 3-ci: Konrad i Józek mieli problemy zdrowotne i zmarli w wieku pomiędzy 20, a drugi około 30 lat
      4-ty: Franek /najwięcej pracował na gospodarce, lecz nie miał drygu- jak  mówili i w końcu znalazł sobie robotę w Pile i tam  zamieszkał, niestety nie szło mu dobrze,
      5-ty: Stanisław, młynarzem był, a żył najdłużej, z tego co pamiętam około 96 lat, mieszkał  w Rzadkowie, ożenił się                          z ciocią Anną zd.Krygier, mieli syna Rysia, córkę Irenę i Terenię
      6-ty syn: Jan, 14 grudnia 1940 r poślubił Wande zd.Pranke ur. 18.04.1920r. w Morzewie (3 km od Rzadkowa). Odbyły się wtedy dwa wesela, razem dwie siostry wychodziły za mąż - mama Wanda Pranke za Jana Giers i jej siostra Małgorzata Pranke za wuja Boińskiego (organistę w kościele w Morzewie). 19 stycznia 1942 urodził się mój brat Idzi Kazimierz, a
25 kwietnia 1955 r - Andrzej,Jan, Marek (tyle mam imion). 17 grudnia 1958 zmarła nasza mama, na raka w wieku 38 lat. W 1959 roku Tata ponownie się ożenił z Jadwigą zd. Rajek z Równopola (około 2km od Rzadkowa). Z drugą Mamą przybyła do nas jej córka Helcia. Z drugiego małżeństwa mojego taty i jego drugiej żony Jadwigi zd.Rajek jest mój drugi, najmłodszy z rodzeństwa brat - Stanisław, który ur.się 04.II.1960 roku w Rzadkowie. On przejął gospodarstwo rolne około 12 ha i prowadzi je obecnie...
Uzupełnieniem zawartych na stronie informacji o naszej rodzinie jest album "GIERSOWIE", rozdziały:
- WSTĘP
- HISTORIA RODZINY
- RAWICZ
- ARCHIWA KOŚCIELNE
- WIELEBSCY (WILEBSKI) USA
- STOWARZYSZENIE MŁODE POLKI
- PIERDZIOCH/PERSKI
Format albumu A4, 26str, twarda okładka. Osoby zainteresowane nabyciem albumu proszę o kontakt.

                                               
www.aja.com.pl   |   www.apartamentszklarska.cba.pl   |   www.mgiers.dami.pl